ניתוחי כבד וכיס המרה

ניתוח כיס המרה – מי צריך את זה ולמה

כיס המרה נועד לקלוט ולאחסן את נוזל המרה.

הכיס שוכן מתחת לצד הימני של כיס הכבד ואל תוכן נכנס נוזל המרה המיוצר שם. נוזל המרה מסייע בעיכול המזון ופירוק השומנים שבו.

המהלך עיכול השומנים אובד חלק מהנוזל ונפלט אל מחוץ לגוף יחד עם הפסולת. יתרת הנוזל חוזרת לכיס המרה (מרה אף פעם לא חוזרת לכיס המרה!).  הכבד מייצר נוזל מרה חדש במקום זה שאבד תוך כדי עיכול המזון.

בעיות בכיס המרה והסיבות לניתוח

הבעיה הרפואית הנפוצה ביותר בכיס המרה היא היווצרות של אבנים. האבנים גורמות לדלקת בכיס המרה עצמו או בדרכים המובילות אליו וממנו. האבנים נוצרות כתוצאה מהתגבשות של מלחים שונים, המתקשים עם הזמן והופכים לאבנים מטרידות.

אבנים בכיס המרה עלולות לגרום לדלקות בכיס המרה ויחד אתן לכאבים עזים. אם נוצרת דלקת כאמור, לא ניתן לטפל בה בדרך כלל בדרכים שמרניים (קונבנציונליות-טיפול כירורגי הוא עדיין טיפול קונבנציונלי) .

דרך הטיפול היחידה שנותרת לפעמים היא הסרה כריתה של כיס המרה.

התפתחות דלקת בכיס המרה נוצרת אצל כעשרה אחוזים מכלל האוכלוסייה. ואולם חלק ניכר מהמטופלים מצליחים להתגבר על הסימפטומים בדרכים שונות. רק בחלק מהמקרים מגיעים הדברים עד כדי כריתת כיס המרה.

ניתוח בכיס המרה – שיטה ואמצעים

ניתוח בכיס המרה מתבצע תוך שהמטופל נתון בהרדמה כללית. אחרי שהרדמת המטופל בוצעה בהצלחה, יבלע הרופא המנתח מספר חתכים. דרך החתכים הללו מחדיר הרופא המנתח את המצלמה המשמשת למעקב אחרי האירוע, כמו גם כלים אחרים המשמשים לחיתוך כיס המרה וניתוק שלו מהגוף. הטכנולוגיה החדישה מאפשרת ביצוע הניתוח תוך ביצוע מספר קטן ביותר של חתכים. כמו כן, המצלמה שהוחדרה לגופו של המנותח מעבירה את המראה של חלל הבטן ומאפשרת לרופא המנתח לעקוב אחרי מהלך הניתוח על גבי מסך טלוויזיה המוצב בחדר הניתוח.

כל הניתוח מתבצע רק אחרי שהבטן נופחה באמצעות פחמן דו חמצני. משהתנפחה הבטן, קל יותר להבחין בכיס המרה ולאבחן את הבעיות שבו. רק במקרים שבהם אין כל ברירה אחרת, תתבצע הסרה של כיס המרה.

אם יש לך אבנים בכיס המרה ואם אותר אצלך הצורך בביצוע ניתוח בכיס המרה – הגעת למקום הנכון. כדאי ליצור קשר כבר כעת ולעשות את הצעד הראשון להפחתת הכאבים בכיס המרה ולשיפור איכות החיים שלך.

ניתוח כבד ודרכי המרה – מתי הם נדרשים

ניתוחים בכבד ובדרכי המרה נועדו לטפל במחלות ובבעיות שונות, במידות חומרה משתנות. הכבד וכיס המרה הם למעשה שני אברים נפרדים. עם זאת, הפעילות של כל אחד מהאברים הללו משלימה את פעולתו של האחר. הכבד אחראי על הפעילות המטבולית בגוף, איזון הסוכרים, ייצור חלבונים וגורמי קרישה של הדם ועוד. כיס המרה ממוקם בצמוד לכבד. הוא מכיל את נוזל המרה, העוזר בעיכול המזון. המרה נוצרת בכבד ומופרשת באמצעות דרכי המרה. עם סיום הפעולה נספגים נוזלי המרה בחזרה בכבד. הכבד גם דואג להשלים את הכמות של נוזל המרה שיצאה אל מחוץ לגוף תוך כדי התהליך.

ניתוחי כבד ודרכי המרה

מהו ניתוח כבד ודרכי המרה

ניתוח כבד ודרכי המרה נועד לטפל בבעיות שונות. בין השאר, מדובר בגידולי כבד שפירים או חלילה ממאירים או גרורות של גידולים שונים בדרכי העיכול.

חלק מהטיפולים הללו הם ניתוחים וחלק טיפולים פולשניים.

ניתוח כאמור נועד לטיפול גם במחלת כבד כרונית חסימתית – מחלה של הכבד הנגרמת מהצטלקות של דרכי המרה בכבד. במקרים כאלה, עלולים להיחסם דרכי המעבר של המרה למעיים. מעבר למניעת הפעולה הכל כך חשובה של נוזל המרה במעיים שנמנעת, עלולה החסימה כאמור לגרום חלילה לשחמת הכבד ולאי ספיקה של הכבד. במקרים קיצוניים, עלולה מחלת הכבד לגרום להפסקה מוחלטת של פעולת הכבד, מה שיחייב השתלת כבד.

ניתוחים בדרכי המרה כוללים ניתוחי מעקפים לדרכי המרה, כאלה שימנעו הצטברות נוזל המרה בכבד. גם הניתוחים כאמור כוללים כריתה של דרכי המרה או רה קונסטרוקציה שלהם. המטרה של הניתוחים כאמור היי ריכוז נוזל המרה מהכבד, הרחבה של דרכי המרה והעמדת תומכים שישמרו על זרימה תקינה שלה.

ניתוח כבד ודרכי המרה עשוי לנוע לאורך כל הסקאלה מפתיחת דרכי המרה ומניעת הצטברות נוזל כיס המרה בכבד, ועד להשתלת כבד בעקבות העובדה שהוא מפסיק לתפקד למעשה. שיטות רפואיות מתקדמות מביאות לכך שכמעט כל ניתוח כבד ודרכי המרה שנועד לרה קונסטרוקציה של דרכי המרה מסתיים בהצלחה. ניתוח כאמור מסייע במניעת הצורך בהשתלת כבד ובהארכה משמעותית של חיי החולה הסובל ממחלות כבד ודרכי מרה.

התקשרו עכשיו

073-7593655

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

 Ⓒ Powered by

Call Now Button